Uspešne priče o dualnom obrazovanju


Kompanija Džonson Elektrik, globalni lider u proizvodnji elektro-motora, mikromotora, aktuatora, pokretačkih podsistema i povezanih elektro-mehaničkih komponenti, krenula je sa proizvodnjom u svojoj fabrici u Nišu 2014. godine i iste godine krenula sa realizacijom programa stručne prakse u saradnji sa srednjim tehničkim školama u Nišu. Saradnja je počela realizacijom stručne prakse za učenike Mašinske škole u Nišu, a zatim je proširena i sa Elektrotehničkom školom „Nikola Tesla“, takođe iz Niša. Realizacija učenja kroz rad po dualnom modelu počela je 2019. godine, tako da je ove godine krenula šesta generacija đaka koja uči kroz rad po dualnom modelu obrazovanja.

Trenutno u Džonson Elektriku, u dve organizacione celine – sektoru održavanja i alatnici, 21 učenik profila Tehničar mehatronike, Električar i Tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina uči kroz rad po dualnom modelu obrazovanja. Pored njih, još 14 učenika drugih profila, čija stručna praksa nije po dualnom modelu, takođe stiče svoja prva praktična znanja. Pored učenika dve pomenute škole, to su i učenici Saobraćajno-tehničke škole „12. februar“ i Elektrotehničke škole „Mija Stanimirović“.

Nikola Blagojević, Trening Koordinator u kompaniji Džonson Elektrik, kao osoba odgovorna za proces dualnog obrazovanja, ističe da su svi zaposleni uključeni u proces učenja kroz rad maksimalno posvećeni radu sa učenicima, sve sa ciljem da im prenesu svoja znanja i budu im podrška u njihovim prvim koracima u poslovnom svetu.

„Za učenike je vrlo bitno da se nalaze u okruženju gde su dobrodošli i da od iskusnih tehničara i inženjera mogu da nauče dosta toga, a sve u pravcu njihovog ospobljavanja da odgovore na sve zahteve koje pred njih postavlja moderna industrija. Kroz neprestanu komunikaciju  sa školama, ali i Privrednom komorom, postižemo da sam proces dualnog obrazovanja stalno unapređujemo, svako u domenu svojih odgovornosti, a sve u skladu sa pomenutim ciljevima. Shodno tome, mi smo kao kompanija, dosta uložili u poboljšanje uslova za realizaciju programa dualnog obrazovanja, počev od učionice, preko nabavke alata, merne opreme i maketa, dodatnog opremanja alatnice mašinama za edukaciju, pa sve do profesionalne didaktičke opreme za praktične vežbe iz oblasti pneumatike, elektropneumatike i senzorske tehnologije“, kaže Nikola Blagojević.

S obzirom na to da, pored praktičnog rada u samoj fabrici, učenici dobijaju adekvatnu teorijsko-praktičnu  obuku u učionici, kao nadogradnju naučenom u školi, a da se to pokazalo kao vrlo korisno za njihovo brže snalaženje u praktičnim zadacima, kompanija nastavlja da ulaže u opremu za edukaciju, tako da je u planu nabavka didaktičkog seta opreme iz oblasti mehanike, gde će učenici, pre nego se sa njima sretnu na mašinama u proizvodnji, moći da se kroz praktične vežbe bolje upoznaju sa osnovnim elementima i načinom funkcionisanja prenosnih mehanizama. Takođe su planirane i nove investicije u mašine za edukaciju u alatnici.

Još jedna bitna karakteristika realizacije dualnog obrazovanja u Džonson Elektriku je i to što kompanija ima zaposlene trenere kojima je prevashodni zadatak rad sa učenicima i novozaposlenim tehničarima. Na ovaj način, kompanija je obezbedila visok standard u realizaciji programa jer ima zaposlene sa adekvatnim tehničkim obrazovanjem i iskustvom koji su, kroz proces selekcije, prepoznati kao osobe sa potencijalom za prenošenje znanja, a zatim i adekvatno obučeni za realizaciju svih zadataka vezanih za edukaciju, pre svega u oblasti praktične obuke. Svi treneri su, pored internih obuka, prošli i sertifikacione treninge za instruktora u dualnom obrazovanju, u skladu sa profilima za koje su zaduženi.

Dušan Jovanović, učenik IV razreda Mašinske škole u Nišu, profila Tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina, već treću godinu uči kroz rad u alatnici Džonson Elektrika, radeći na CNC mašinama. Dušan o svom dosadašnjem iskustvu kaže:

U Džonson Elektriku imam prilike da radim na najsavremenijim CNC mašinama i uz pomoć mojih mentora stičem praktično iskustvo iz oblasti koju volim i u kojoj planiram da gradim svoju karijeru. Imao sam prilike da se upoznam sa različitim mašinama, ali mi se rad na CNC glodalici najviše dopao, tako da se sada specijalizujem za tu vrstu mašinske obrade.“

U kompaniji Džonson Elektrik su, naravno, najsrećniji kada praktikanti postanu njihove kolege, jer se, kako sami kažu, zapošljavanje praktikanata pokazalo kao odlična praksa. Na taj način dobijaju mlade i posvećene kolege, ne samo obučene u skladu sa potrebama savremene industrije, već i naviknute na način rada u njihovoj organizaciju. Ovu tvrdnju najbolje odslikava činjenica  da je do sada 34 praktikanata dobilo svoje prve ugovore o radu u Džonson Elektriku. Zadovoljstvo nije ništa manje i kada učenici odluče da nastave školovanje. Neki od njih se ponovo vrate u Džonson Elektrik kao učesnici programa stručne prakse za studente tehničkih fakulteta, koju ova kompanija takođe realizuje već 8 godina.

Dualno obrazovanje u kompaniji Johnson Electric u brojkama:

Podelite!

Vidi još:

2024-12-13T08:50:37+01:00
Go to Top