Društveno odgovorno poslovanje kroz realizaciju dualnog obrazovanja u Fabrici kartona UMKA
Društveno odgovorno poslovanje je sastavni deo poslovne politike Fabrike kartona Umka u svim segmentima, od zaštite životne sredine, odnosa i brige o zaposlenima, ulaganja u zajednicu, do podrške u obrazovanju. Kompanija se upravo u segmentu obrazovanja prijavila na konkurs za Nacionalnu nagradu za društveno odgovorno poslovanje „Đorđe Vajfert“ Privredne komore Srbije i to projektom „Podrška obrazovanju i razvoju mladih u lokalnoj zajednici“.
Društvenu odgovornost u oblasti edukacije i obrazovanja vide kao jedan od svojih prioriteta i strateški je sprovode kroz različite oblike saradnje sa obrazovnim institucijama u okviru lokalne zajednice. Projekat je nastao kao rezultat višegodišnje uspešne saradnje sa Tehničkom školom Obrenovac, kroz različite vidove podrške.
„Na konkurs za Nacionalnu nagradu za društveno odgovorno poslovanje ‘Đorđe Vajfert’, Fabrika kartona Umka predstavila se projektom ‘Podrška obrazovanju i razvoju mladih u lokalnoj zajednici’. Kroz Projekat opisujemo na koji način pružamo podršku društvenoj zajednici kroz obrazovni sistem kao i mogućnostima zaposlenja mladih u fabrici“, objašnjava Aleksandra Lazarević, saradnik za selekciju i razvoj zaposlenih u Fabrici kartona Umka.
Kompanija je lider u proizvodnji hromo kartona na bazi recikliranog papira, teži i zalaže se da kroz svoje poslovanje osigura integritet i raznolikost svojih aktivnosti, da doprinese dobrobiti i ekonomskom razvoju društvene zajednice, sve to kroz sopstvenu kompanijsku delatnost i razvojne projekte, i da osigura odgovorno poslovanje kroz celu organizaciju.
„Saradnja sa Tehničkom školom Obrenovac predstavlja primer dobre prakse u okviru lokalne zajednice i ima višegodišnju tradiciju. Smatramo da je omogućavanje kvalitetnog obrazovanja ne samo plemenit cilj već i naša dužnost, naročito ako sagledamo specifičnost delatnosti u kojoj naša kompanija posluje. Program na koji smo najponosniji, a koji sa TŠ Obrenovac sprovodimo već tri školske godine za redom je program dualnog obrazovanja. Mladi u Srbiji su veoma talentovani i zato nam je važno da stvorimo uslove koji će doprineti ostvarenju njihovih profesionalnih ciljeva“, ističe Bojana Stanisavljević, Menadžer ljudskih resursa u Fabrici kartona Umka.
Pored dualnog modela, sa Tehničkom školom imaju višegodišnju saradnju i za izvođenje stručne prakse za učenike različitih obrazovnih profila. U maju 2022. podržali su organizaciju i nabavku nagrada za najuspešnije takmičare na regionalnom takmičenja u oblasti elektrotehnike, a čiji organizator je bila TŠ Obrenovac. U ulozi socijalnog partnera podržali su učešće TŠ Obrenovac u projektu za pribavljanje sredstava za opremanja zavarivačke radionice u kojoj će se obavljati stručna praksa za učenike koji započinju školovanje u okviru obrazovnog profila Bravar zavarivač. Nosilac ovog projekta je Regionalni Čelendž Fond (Regional Chalenge Fund), a njihova uloga socijalnog partnera je da podrže dalji nastavak obrazovanja i učenje kroz rad u okviru Fabrike.
„Učešćem i podrškom u svim projektima naš cilj je da upoznamo mlade sa veštinama koje su im neophodne kako bi obogatili svoja praktična znanja i kako bi se spremili za buduću karijeru, a ujedno i da pokušamo da oformimo stručni kadar koji bi potencijalno mogao po završetku obrazovanja da postane deo našeg kolektiva“, navodi Lazarević.
Za tri školske godine koliko učestvuju u programu dualne edukacije, Lazarević kaže da su inicirali i podržali akreditaciju škole za odvijanje nastave po dualnom modelu za dva obrazovna profila: Električar i Operater mašinske obrade:
„U našoj Fabrici je do sada nastavu učenja kroz rad pohađalo 26 učenika u tri obrazovna profila, a od toga 14 su učenici TŠ Obrenovac. Za potrebe izvođenja nastave u okviru Fabrike obučili smo i licencirali 16 instruktora“.
Do sada su imali priliku da zaposle jednog učenika nakon završetka škole, a u planu je da na kraju tekuće školske godine zaposlenje ponude još jednom učeniku.
Nacionalnu nagradu za društveno odgovorno poslovanje „Đorđe Vajfert“ Privredna komora Srbije dodeljuje od 2007. godine. Nagrada je priznanje laureatima, ali i podsticaj ostalim organizacijama da osim poštovanja zakonske regulative, kao podrazumevanog minimuma, dodatnim aktivnostima društvu, lokalnoj zajednici i životnoj sredini, vraćaju više od onog što od njih uzimaju.
Deveti konkurs za Nagradu je bio otvoren do 10. januara ove godine, stiglo je 35 prijava (18 u kategoriji velikih, 10 u kategoriji malih i mikro privrednih društava i 7 u kategoriji srednjih), a proglašenje dobitnika će biti u maju ove godine.