Продужен рок за укључивање послодаваца у дуално образовање до 31. јануара
Привредна комора Србије, због великог интересовања привреде, продужава рок за пријаву послодаваца за укључивање у дуално образовање до 31. јануара 2025. године. За школску 2025/2026. годину за дуални модел образовања до овог тренутка се пријавило чак 20 процената нових компанија, које до сада нису биле укључене у реализацију оваквог начина школовања.
„Због велике заинтересованости послодаваца одлучили смо да изађемо у сусрет њиховој молби и продужимо рок за пријаву до краја јануара. На тај начин ће компаније имати времена да додатно размисле за који од понуђена 92 образовна профила желе да конкуришу и школују будуће кадрове који ће унапредити њихово пословање“, објашњава мр Мирјана Ковачевић, руководилац Центра за едукацију, дуално образовање и образовне политике Привредне коморе Србије.
У протеклом периоду Привредна комора Србије је интензивно радила на прикупљању података о потребама привреде за кадровима. Кроз кампању анимирања послодаваца представници ПКС реализовали су велики број индивидуалних састанака са заинтересованим компанијама, као и неколико информативних сесија у више градова Србије, што је резултирало тиме да је до данас поднета чак 501 изјава о спремности.
„Привреда је кроз поднете изјаве изразила потребу за скоро 2.200 ученика који ће се школовати по дуалном моделу образовања“, каже мр Мирјана Ковачевић и додаје: „Као и претходних година, сада већ традиционално, привреда показује највеће интересовање за кадровима из области машинства, трговине, туризма и угоститељства и електротехнике. Близу трећине укупно тражених занимања чине образовни профили из области машинства и обраде метала.“
Послодавци се пријављују на веб порталу Привредне коморе Србије на којем креирају профил компаније и на једноставан начин, у три корака, подносе пријаву за укључивање у модел дуалног образовања.
„Укључивањем у дуални модел образовања послодавци имају могућност да стекну квалификован и обучен кадар у складу са потребама компаније, спреман да се одмах по завршетку школовања укључи у радни процес. На овај начин послодавац у великој мери смањује трошкове за обучавање радне снаге, што се издваја као један од кључних бенефита“, истиче мр Мирјана Ковачевић.
Ученици у дуалном образовању, у зависности од образовног профила, проводе одређени број дана у компанији, чиме се код њих развија осећај припадности, усваја се пословна клима и јача поверење између ученика и послодавца, што накнадно води ка сарадњи на обострано задовољство.
У понуди за реализацију по дуалном моделу образовања за школску 2025/2026. годину налази се и шест нових образовних профила који су уведени на иницијативу институција образовног система: техничар графичке дораде, техничар за упрваљање отпадом, механичар оптике, техничар оптике, техничар фотографије и машински техничар моторних возила.
Заинтересовани послодавци могу се пријавити ОВДЕ.